LITOMYŠL, PUNKEVNÍ JESKYNĚ, KOMPLEKS OSÓWKA,ZAMEK KSIĄŻ. PRZEWODNICTWO I PILOTAŻ GRUPY Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO

Wybitne obiekty stały się celem mojego wyjazdu i przewodnictwa dużej grupy z centralnej Polski w połowie lipca tego roku.

Najpierw renesansowy zespół pałacowy w Litomyšli.

Walory historyczne i kulturowe zostały docenione w 1999 roku, gdy pałac wpisano na listę UNESCO. Renesans w tutejszym wydaniu rzeczywiście robi wrażenie a pobieżne przejrzenie szczegółów dekoracji sgraffitowej zajęłoby wiele dni.

Początki Litomyšli wiążą się z inicjatywą biskupa ołomunieckiego Jindřicha Zdika, który w połowie 12. wieku sprowadził tu premonstratensów i pozwolił wybudować klasztor na tzw. Górze Oliwnej. W tym miejscu znajduje się dziś zamek. Osada znajdująca się u stóp klasztoru, w połowie wieku 13. otrzymała od króla Přemysla II Otakara prawa miejskie. Pierwszy okres rozkwitu Litomyšl zawdzięcza rodowi Kostků z Postupic, lecz połowie wieku 16. Bohuš Kostka z Postupic za rebelię przeciw Ferdynandowi I Habsburgowi swoje dobra utracił. Litomyšl przeszła wówczas na Vratislava z Pernštejna, ówczesnego wybitnego męża stanu, magnata, mecenasa sztuki i męża pięknej arystokratki z Hiszpanii, Marii Manrique de Lara y Mendoza. Owocem tego małżeństwa była mądra i piękna (co najmniej jak mamusia) Polyxena z Lobkovic.

To właśnie Vratislav z Pernštejna był inicjatorem, budowy renesansowego pałacu – dziś obiektu na liście UNESCO. Pałac powstał właściwie w efekcie przebudowy dawnego zamku biskupiego i późniejszej siedziby Kostků z Postupic, w międzyczasie trawionej pożarami. Niestety żywioł bardzo często pustoszył miasto, aż wreszcie w całych Czechach zaczęto mówić – „pali się jak w Litomyšli!”.

W rękach rodu Pernštejnů LItomyšl pozostawała do połowy 18. wieku, odkupiona następnie przez Valdštejnů-Vartenberků, wreszcie w wieku 19 – Thurn-Taxisů.

2 marca 1824 roku w rodzinie zamkowego mistrza piwowarskiego urodził się Bedřich Smetana. Był jedenastym dziecięciem swojego taty i trzecim jego trzeciej żony. Rodzice zadbali o muzyczną edukację Bedřicha, od maleńkości grającego na skrzypcach. Mając 6 lat Bedřich po raz pierwszy wystąpił publicznie – to był początek jego artystycznej kariery, trwającej następne 53 lata. Rok później, 12 kwietnia 1884 Bedřich Smetana zmarł. Dzięki swemu dorobkowi zyskał miano ojca czeskiej muzyki.

Po Litomyšli podjechaliśmy do Moravského krasu, gdzie nastąpiły odwiedziny Punkevní Jeskyni – pieszo, łodziami i z obejrzeniem od strony dna Propasti Macocha.

Wreszcie dokonaliśmy powrotnego skoku do Polski; po noclegu w Dusznikach Zdroju następnego dnia przyszła kolej na zwiedzenie kompleksu Osówka oraz jako wisienki na torcie – Zamku Książ.