NIEKTÓRE MIASTA W REPUBLICE CZESKIEJ, MAJĄCE ZACHOWANE MURY OBRONNE

Miasta w Republice Czeskiej są skarbnicami pamiątek przeszłości. Zakładane w średniowieczu w miejscach strategicznych posiadały mury obronne, zachowane w różnym stanie do czasów współczesnych.

Poniżej – niektóre miasta, gdzie ten zabytek architektury militarnej zachował się tak, że tworzy charakterystyczny element miejskiego pejzażu:

POLIČKA – mury miejskie zachowane w całości. Można powiedzieć – czeski Paczków, albo czeskie Carcassone

TACHOV – połowa obwodu murów, dwie baszty, jeden z najlepiej zachowanych systemów

ČESKÝ BROD – mury nie imponują wielkością lecz kolorytem, zostały bowiem zbudowane z czerwonego piaskowca

NYMBURK – zachowany nieznaczny fragment murów był w l. 1905 – 1909 wyremontowany i częściowo odbudowany w stylu romantycznym. Mury imponują sześcioma basztami, całość pięknie przegląda się w nurcie Łaby.

LITOMĚŘICE – niemal 2 kilometry zachowanych murów miejskich, tworzących podwójny, częściowo zachowany system, obiegający osobno miasto i wzgórze katedralne.

LIPNÍK NAD BEČVOU – jedne z najlepiej zachowanych murów miejskich na Morawach, ponad połowa pierwotnej długości. W 1840 roku pozbawione dwóch bram.

PÍSEK  – niewielki fragment murów, z zachowaną Putimskou bránou. Wszystko to jest zwieńczone malowniczym krenelażem. Jak Nymburce tak w Písku zachowany fragment znajduje się w pobliżu rzeki – Otavy, dzięki temu jest tym bardziej malowniczy.

ZNOJMO – miasto położone jest na płaskowyżu, stromo opadającym w dolinę Dyjí, która walorem obronnym była samą w sobie. Od strony „nizinnej” Znojmo było otoczone murami, i to potrójnymi. Do dziś zachował się spory ich fragment i sześć baszt.

W tym zestawieniu nie może zabraknąć PRAGI. System obronny Matki Miast rozwijał się od średniowiecza do lat trzydziestych 18 wieku i właściwie osobno dla każdego z pięciu miast praskich. Swój własny system, w dużej mierze zachowany do dziś posiadał Hrad, podobnie Vyšehrad – siedziba władcy od czasów księcia, później króla Vratislava I. Mury Vyšehradu wznoszono już wówczas, a na początku wojny 30 letniej Vyšehrad został przebudowany na twierdzę bastionową, w pełni zachowaną do dziś. Wielkie zasługi dla rozwoju praskich murów obronnych położył król i cesarz Karol IV, z którego czasów pochodzi Hladová zed’.

powrót do wpisu