SUDETY – POGRANICZE POLSKI, CZECH I NIEMIEC

Sudety to prawdziwa mozaika, składająca się z wielu pasm górskich o niepowtarzalnej budowie geologicznej i rzeźbie terenu. Granicami pasm sudeckich często są głębokie i skaliste przełomy rzek, będące dodatkowym walorem krajobrazu.

W Sudetach obejrzymy więc:

Wysoko wzniesione płaskowyże, z krajobrazem typowym dla północnych obszarów tajgi i tundry. Podkreślają go przepastne lasy i cenne przyrodniczo torfowiska.

Pozostałości dawnego wulkanizmu, a więc góry o bardzo stromych stokach, występujące pojedynczo lub tworzące wielokilometrowe pasma – przejście ich szczytami to nie lada satysfakcja, również z powodu pięknych widoków jakimi darzą turystę. Gdy na wspinaczkę nie mamy ochoty, możemy taką górę ominąć leśnym duktem, który przy okazji możemy wykorzystać jako szlak rowerowy.

Jedyne w Polsce góry płytowe. Budulcem płyty (grubej na kilkaset metrów, rozległej na kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych) jest piaskowiec – skała tworząca fantastyczne labirynty, zgrupowania i formacje o kształtach budowli, bajkowych postaci, zwierząt i roślin. Spiętrzenia bloków piaskowca tworzą również bajeczne skalne miasta.

Krajobraz typowy dla gór wysokich, choć Sudety przeciętnie sięgają 1000 metrów nad poziomem morza, a tylko w Karkonoszach przekraczają 1500 metrów. Mimo to obejrzymy tutaj skalne urwiska, przepaście i stromościenne kotły polodowcowe.

Fantastyczny, podziemny świat jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia, posiadająca wspaniałą szatę naciekową. Dzięki niej uchodzi za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce.

Ze względu na rozmaitość geologiczną, Sudety i ich przedgórze są rajem dla poszukiwaczy kamieni ozdobnych i półszlachetnych, które można odnaleźć w nieczynnych kamieniołomach. Ściany niektórych kamieniołomów odsłaniają struktury w kształcie potężnych słupów lub piszczałek organów.

Oprócz skarbów przyrody nieożywionej występują w Sudetach osobliwości przyrody ożywionej – fragmenty pierwotnych lasów, zespoły roślinności kwiatowej, wcześniej wspomniane torfowiska. Są chronione w licznych rezerwatach przyrody, ośmiu parkach krajobrazowych i dwóch parkach narodowych.

NIECO SUDECKICH OSOBLIWOŚCI – W GALERII

powrót do strony głównej