WAŁBRZYCH I ZAMEK KSIĄŻ

Największe atuty miasta to malownicze, górskie położenie, obecność na terenie miasta licznych zabytków techniki górniczej oraz budowle zamkowe i pałacowe, w tym największy na Śląsku i najbardziej znany – Zamek Książ.

Pod względem położenia Wałbrzych dzieli się na część północną i południową. Północne dzielnice położone są wśród łagodnych wzgórz Pogórza Bolkowsko – Wałbrzyskiego, rozciętych przełomem Szczawnika i szczególnie malowniczym – przełomem Pełcznicy, nad którym wznosi się potężna bryła Książa. Rozległe tereny leśne i gęsta sieć dróg sprawiają, że jest to obszar doskonały dla rodzinnej turystyki rowerowej

Zamek Książ, w przeszłości zwany Książęcym  Kamieniem  (Fürstenstein) to zespół czterech budowli, z których najstarsza powstała pod koniec XIII wieku jako strażnica graniczna i ośrodek władzy książąt świdnicko – jaworskich. Z czasem średniowieczna budowla została rozbudowana w stylu renesansowym. Największe zmiany w architekturze zamku nastąpiły na początku XVIII i XX wieku, z inicjatywy jego ostatnich właścicieli – rodu von Hochberg (od połowy XIX w. Hochberg von Pless), którzy posiadali zamek nieprzerwanie przez ponad 400 lat. W XVIII wieku Książ rozbudowano w stylu barokowym, nadając mu charakter wytwornej rezydencji z bogatym wystrojem malarskim i rzeźbiarskim. Na początku XX wieku dokonano ostatniej wielkiej rozbudowy, wzniesiono wówczas ogromne skrzydło północne i zachodnie. Podczas II wojny światowej wnętrza zamku zostały zdewastowane przez hitlerowców a od lat 70 po dzień dzisiejszy trwa przywracanie go do życia. Obecnie mogą Państwo podziwiać wszystkie wnętrza w barokowej, najbardziej reprezentacyjnej części Książa, oraz większość wnętrz w pozostałych fragmentach zamku. Możliwe jest też wejście na wieżę, skąd przy dobrej pogodzie widok sięga od Karkonoszy po Góry Sowie i od Wrocławia po pogranicze polsko – czeskie. Po obejrzeniu wnętrz polecam odwiedziny 12 tarasów ogrodowych otaczających całą budowlę. Na koniec zapraszam do przyzamkowego parku, przechodzącego w piękny las mieszany, porastający przełom Pełcznicy. Malownicza okolica, piękne widoki na Książ z tzw. Skały Olbrzyma i bogata roślinność dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń.

Południowa część miasta położona jest w kilku głębokich dolinach, otoczonych masywami Gór Wałbrzyskich. Podnóżami masywów biegną drogi leśne, wygodne dla rodzinnej turystyki rowerowej. Są też drogi wspinające się na przełęcze i niektóre szczyty – próbują na nich swych sił najwytrwalsi rowerzyści

W południowej części miasta znajdują się zabytki techniki wałbrzyskiego górnictwa węglowego, istniejącego w Wałbrzychu przez około 500 lat. W krajobrazie miasta wyróżniają się budowle w kształcie gotyckich lub renesansowych baszt rycerskich, nadbudowane stalowymi konstrukcjami, zdradzającymi ich przeznaczenie. Są to dawne wieże nadszybowe, którym towarzyszą zabudowania hal sortowni węgla, warsztatów, maszynowni. Wnętrza niektórych budowli kryją urządzenia z przełomu XIX i XX wieku, będące unikatami w skali ogólnopolskiej.

Również w południowej części Wałbrzycha znajdują się kolejne budowle zamkowe i pałacowe. Na szczycie Góry Zamkowej – stromego wzniesienia, schowanego w cieniu masywu Borowej, najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich, znajduje się ruina zamku Nowy Dwór – dawna siedziba rodu von Czettritz. Po opuszczeniu Nowego Dworu siedzibą rodu stał się renesansowy pałac, stojący w bliskim sąsiedztwie wałbrzyskiego Rynku. Otoczeniem pałacu jest rozległy park. W jego cieniu znajduje się willa, gdzie schyłek swego życia spędziła słynna księżna Daisy Hochberg von Pless. O życiu księżnej – postaci barwnej i zasłużonej dla Wałbrzycha na początku XX wieku, po dzień dzisiejszy krążą legendy i opowieści.

W pobliżu wałbrzyskiego Rynku znajduje się jeszcze jeden pałac, zbudowany na początku XIX wieku, dawna siedziba rodu Albertich, bardzo zasłużonego dla rozwoju w naszym mieście tkactwa przemysłowego. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum – bogata ekspozycja poświęcona historii miasta i jego działalności przemysłowej, zwłaszcza produkcji porcelany.

WAŁBRZYCH POTRAFI MILE ZASKOCZYĆ!

powrót do strony głównej

powrót do tekstu: ZIEMIA WAŁBRZYSKA TURYSTYCZNĄ BRAMĄ DOLNEGO ŚLĄSKA